Co to jest rower holenderski?

Wiele jest rodzajów rowerów, lecz jednym z najwygodniejszych jest rower holenderski. Co to jest rower holenderski? Posiada specyficzny, klasyczny wygląd. To rower rekreacyjny, a więc nienadający się do podróży po terenie górskim, nie nadający się też do wykonywania nim trików, toteż nie wskazane jest kupowanie go przez skaterów. Rowery klasyczne używane są głównie do przemieszczania się w obrębie miasta, gdzie rozwinięta jest sieć dróg rowerowych.

Wyróżnia się rowery holenderskie męskie, damskie, dziecięce i szosowe. Do rowerów pasują koszyki umieszczane z przodu ramy, w których wozi się niewielkie zakupy, jedzenie, bądź czasem niewielkich rozmiarów psy. Dzisiaj w produkcji tychże rowerów dominują dwie firmy: Gazelle i Batavus, dzięki którym stworzono ikoniczny model roweru holenderskiego – Old Dutch.

Co ciekawe nie wywodzą się one-jak może sugerować nazwa-z Holandii, a z Wielkiej Brytanii. Do Niderlandów trafiły dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku. Jako że w Holandii mieszkania są niewielkie, nie było możliwości trzymania w nich rowerów, toteż stawiano je na zewnątrz. To sprawiło, że wyposażono je w blokadę tylnego koła. Natomiast deszczowa pogoda spowodowała, że posiadają również pełną osłonę łańcucha, co przeciwdziała jego rdzewieniu. Dodatkowo przeciwdziała ubrudzeniu ubrania olejem lub wkręceniem się w niego czegokolwiek, na przykład spódnic. Dlatego często wybierane są przez kobiety. Ich rzeczona konstrukcja jest też optymalnym wyborem dla osób dojeżdżających tymże środkiem transportu do pracy. Zawsze mają pełne błotniki, czasem nawet tak zwane „chlapacze”, które niwelują rozpryski wody.

Poruszając się na rowerze holenderskim, siedzimy w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu ciężar ciała przenoszony jest na siodełko, a nie nadgarstki. Pozycja taka pozwala na lepszą obserwację otoczenia. Holendry posiadają w wyposażeniu również lampkę, która jest przymocowana do niego na stałe. Rowery te może i mogą wyglądać na przestarzałe, ale przede wszystkim są wygodne i nie ulegają łatwo zniszczeniom.