Czy warto jeździć rowerem?

Wśród wszechobecnej mody na uprawianie sportu dużą popularnością cieszy się rower. Powracający do łask po latach jest doskonałym sposobem na utrzymanie formy dla osób w każdym wieku, a jednak nadal wiele z nich zadaje sobie pytanie: czy warto jeździć rowerem?

Przede wszystkim, rower to fantastyczny środek transportu. Ekonomiczny, ekologiczny, przyjazny dla środowiska, portfela, sylwetki i kondycji. Szybki i sprawny, kiedy inni stoją w korku, pozwala sprawniej przebyć dany dystans niż piesza wędrówka.

Rower to także świetny sposób na integrację czy to w gronie rodzinnym czy też przyjaciół. Nauka jazdy na rowerze to niezwykłe choć i męczące przeżycie tak dla rodziców, jak i dla dzieci. Satysfakcja z widoku własnej pociechy sunącej wreszcie gładko na dwóch kółkach jest niezapomniana, a późniejsze wspólne wycieczki są dodatkowym bonusem, z którego warto korzystać jak najczęściej. Coraz więcej miast usprawnia swoje sieci ścieżek rowerowych, co umożliwia zwiedzanie w nowej formie, ale także ułatwia codzienne życie, bo często łatwiej i szybciej jest dowieźć pociechy do szkoły rowerem niż samochodem, który niejednokrotnie utyka w korku i którego parkowanie pochłania mnóstwo czasu w godzinach szczytu.

Rowerowe wycieczki to również dobra alternatywa dla klasycznego spotkania w gronie przyjaciół. Wspólny wyjazd, na przykład na piknik, na który dodatkowo trzeba razem przygotować prowiant to świetny sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek oraz umocnienie przyjacielskich relacji. Jak każdy sport, tak i rower bardzo mocno integruje uprawiające go osoby. Wysiłek, wzajemne wsparcie i wspólne wymyślanie trasy naprawdę zbliża i umacnia więzi.

Rower to także duże ułatwienie dla mieszkańców dużych, zakorkowanych miast, którzy stosunkowo nieduże odległości pokonują samochodem w nieadekwatnie długim czasie. Rowerem można ominąć korki i nie tracić czasu na parkowanie w ciasnych uliczkach, a przy tym zadbać o zdrowie, zrzucić nadprogramowe kilogramy i wyszczuplić talię czy nogi. Także warto zmienić pedały gazu i hamulca na te rowerowe.