Jak często jeździć rowerem by mieć dobrą kondycję?

Wraz z nowym rokiem ludzie coraz częściej decydują się na podjęcie się nowych wyzwań. Postanowieniem większości z nas jest uprawianie sportu i zadbanie o swoje zdrowie. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ samodyscyplina przerasta wielu ludzi i po zakupieniu sprzętu do treningu, bardzo szybko odpuszczają i wracają do niezdrowych nawyków. Należy jednak pamiętać, że efekty przychodzą dopiero po pewnym czasie, a gdyby przychodziły od razu, to nie byłoby żadnego oporu, dla którego mielibyśmy się zmienić. Każdy trener personalny doskonale wie, że jego podopieczni mają bardzo często problem z regularnymi treningami. Szukają oni często wymówek, aby usprawiedliwić swoje lenistwo i nie zjawiać się na siłowni. Należy jednak pamiętać, że to tylko i wyłącznie od nas samych zależy, czy osiągniemy sukces i zmienimy swoje ciało na atletyczne i dobrze zbudowane.

Dla wielu ludzi ciekawym sportem, którego uprawiania mogą się podjąć, jest jazda rowerem. Pomimo panującego przekonania o łatwości uprawiania tego sportu, należy rozróżnić kilka ważnych kwestii. Jeżeli mówimy o amatorskim jeżdżeniu, to z pewnością nie jest do tego potrzebna wyrobiona kondycja i każdy może z miejsca wsiąść na rower i przejechać się kilka kilometrów. Jeżeli mówimy jednak o zaawansowanym uprawianiu tego sportu, to sprawa wygląda inaczej. Jak często jeździć rowerem by mieć kondyncje?

Przede wszystkim zależy to od kilku czynników. Jednym z nich jest punkt startowy osoby, która decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z rowerem. Ktoś, kto nie ma problemu z nadwagą, tak naprawdę nie potrzebuje tak wielu treningów, aby wyrobić sobie żelazną wydolność. Natomiast osoby, które mają kilka zbędnych kilogramów, będą potrzebowały więcej czasu, aby dojść do poziomu, w którym mogą przejechać kilkadziesiąt kilometrów. Warto zacząć pierw od mało wymagających tras np. po mieście. Dopiero gdy poczujemy, że nasza kondycja uległa poprawie, powinniśmy pomyśleć o przejażdżkach w lasach i wymagających terenach poza terenami zabudowanymi.