Jaki rower dla 8 latka?

Wielu rodziców zastanawia się jaki rower wybrać dla swojego dziecka. Obecny rynek oferuje bowiem wiele różnych rodzajów rowerów, przeznaczonych dla konkretnych grup wiekowych. Rower jest bardzo często wybieranym prezentem komunijnym, dlatego też warto wiedzieć jaki rower dla 8 latka będzie najlepszym wyborem.

Dzieci przeważnie uczą się jazdy na rowerze już w młodszym wieku. Zakładając, iż dziecko, do którego ma trafić rower, zna już podstawy jazdy, śmiało można wybrać dość zaawansowany model. Jest to najczęściej jednoślad o kołach 24 cale. Rower taki wyposażony jest w przerzutki zarówno przednie jak i tylne. W zależności od potrzeb dziecka, należy zdecydować, czy rower ma mieć charakter miejski, czy bardziej sportowy, wyposażony w amortyzowany widelec przedni oraz tylni. Rowery na kołach 24 cale to nieco mniejsze wersje standardowych rowerów dla dorosłych użytkowników. Kupując rower dla dziecka, ważne jest, by zaopatrzyć go również w odpowiedni kask. Noszenie kasku podczas jazdy nie jest obowiązkowe, jednak warto, aby 8 latek zakładał go podczas jazdy, zwłaszcza zaczynając przygodę z nowym, większym rowerem. Wybierając kask, należy kierować się nie tylko wyglądem czy ceną, ale przede wszystkim jakością jego wykonania.

Jeśli dziecko nie miało nigdy do czynienia z dużym modelem roweru, a jeździło jedynie na tych małych, przeznaczonych dla najmłodszych, można na jakiś czas wspomóc jego jazdę za pomocą przymocowanego z tyłu kija. Jest to bardzo bezpieczny, aczkolwiek dosyć męczący sposób nauki. Dzieje się tak dlatego, że podczas jazdy, dzieci często rozwijają spore prędkości. Kij powinno trzymać się lekko, by między nim a palcami było odpowiednio dużo miejsca. Gdy dziecko pojeździ trochę na nowym rowerze i nabierze już trochę wprawy, bez obaw można puścić kij, cały czas jednak będąc obok w razie potrzeby. Po pewnym czasie, dziecko dojdzie do wprawy i będzie mogło swobodnie poruszać się na nowym rowerze. Należy jednak pamiętać, iż dzieci poniżej 10 roku życia, nie mogą samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, a jedynie pod opieką osób starszych.