Jakie wyróżniamy rodzaje rowerów?

Istnieje wiele różnych typów rowerów i wielu różnych typów ludzi o różnych potrzebach. Niektórych interesuje szybka jazda, wyścigi, innych wykonywanie przeróżnych rowerowych sztuczek. Wybierając rower warto brać pod uwagę swoje własne preferencje, a nie sugerować się wyborami naszych przyjaciół. Aby dowiedzieć się, jaki typ roweru wybrać najlepiej zadać sobie pytanie jak często i po jakich nawierzchniach zamierzamy jeździć. Warto także uwzględnić budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakup roweru.

Zatem warto zadać sobie pytanie jakie są rodzaje rowerów a potem dokonać właściwego wyboru.

Rowery górskie. Rowery przeznaczone do użytku terenowego z kompaktowymi ramami, szerokimi oponami, z kierownicą zmuszającą nas do bardziej wyprostowanej pozycji. Rowery górskie mogą być wyposażone w zaawansowane systemy zawieszenia i hamulców tarczowych. Jeśli zamierzamy jeździć rowerem po szlakach i drogach nieutwardzonych, rower górski jest dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że rowery górskie także dzielą się na te do amatorskiej jazdy po górach i takie, które wykorzystuje się podczas zawodów i maratonów górskich określany jako MTB.

Kolejny typem jest rower miejski i rower trekkingowy. Pierwszy z nich przeznaczony jest do jazdy po utwardzonych drogach miejskich, drugi dobrze sprawdza się podczas uprawiania turystyki rowerowej. Rowery crossowe doskonale sprawdzają się podczas jazdy na różnych nawierzchniach. Maratończyków może zainteresować rower dla triathlonistów. Obecnie dosyć powszechne stają się także rowery ze wspomaganiem elektrycznym przeznaczony do jazdy w mieście, ale nie tylko.

Oczywiście pytając jakie są rodzaje rowerów może odpowiedzieć także, że rowery dzielimy na rowery jednośladowe (klasyczne) oraz rowery wielośladowe , które posiadają więcej niż dwa koła. Ze względu na pozycję jadącego rowerem i konstrukcję roweru można także wyróżnić rowery poziome i pionowe. W tym pierwszym przypadku rowerzysta siedzi pomiędzy dwoma lub trzema kołami.

Jeśli pytamy jakie są rodzaje rowerów to możemy natknąć się także na określenie rower hybrydowy. Opony na rowerach hybrydowych są szersze i bardziej trwałe. Ramy tych rowerów są zazwyczaj dość lekkie i jeżdżąc nimi częściej wykorzystujemy hamulce ręczne